Przejdź do treści
Strona główna » Wykroczeniowe Q&A: Zakaz kąpieli

Wykroczeniowe Q&A: Zakaz kąpieli

Wykroczeniowe Q&A - Zakaz kąpieli

Zakaz kąpieli w miejscu niedozwolonym opisuje art. 55 k.w. Z uwagi na swoją istotę należy go uznać za wykroczenie przede wszystkim sezonowe. W dzisiejszym Q&A odpowiem na kilka popularnych pytań związanych z zakazem kąpieli.

Czy samo wejście do wody jest traktowane jako kąpiel?

Jak wskazywałem w moim artykule, prawnicy przez „kąpanie się” rozumieją wejście oraz pozostawanie w wodzie. Jeśli zatem naszym celem jest przebywanie w wodzie, to już samo wejście i stanie w niej naruszy art. 55 k.w. Do popełnienia wykroczenia nie dojdzie, gdy do wchodzimy w innym celu, np. po to, by wyciągnąć zwierzę, które do niej wbiegło.

Przy jeziorze nie ma znaku zakazu kąpieli – czy można w tym miejscu popełnić wykroczenie?

Choć nie wynika to wprost z treści art. 55 k.w., przyjmuje się, że odpowiedzialność za wykroczenie zajdzie tylko wtedy, gdy dany zbiornik wodny jest właściwie oznaczony. Chodzi tutaj o jednoznaczne komunikaty (znaki, napisy) informujące o tym, że w danym miejscu obowiązuje zakaz kąpieli.

Zakaz kąpieli przy wywieszonych czerwonych flagach – ?

Wśród prawników panuje spór co do tego, czy jeśli w miejscu generalnie dopuszczonym do kąpieli zostanie wywieszona czerwona flaga (oznaczająca czasowy zakaz kąpieli), osoba która wejdzie do wody popełni wykroczenie. Wydaje się, że raczej nie będzie ona sprawcą wykroczenia z art. 55 k.w., ale może odpowiadać np. z art. 54 k.w. (niezastosowanie się do przepisów porządkowych).

Czy zakaz kąpieli można złamać nieumyślnie?

Zgodnie z przyjętą w art. 5 k.w. zasadą wykroczenie można popełnić zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie, chyba że ustawa przewiduje odpowiedzialność tylko za wykroczenie umyślne. Art. 55 k.w. regulujący odpowiedzialność za złamanie zakazu kąpieli nie wypowiada się na temat umyślności sprawcy. Wykroczenie to można popełnić zatem także nieumyślnie. Chodzi tutaj o takie sytuacje, w których sprawca co prawda nie łamie świadomie zakazu, ale na podstawie okoliczności sprawy mógł przewidywać, że w danym miejscu obowiązuje zakaz kąpieli.

Czy pies kąpiący się w miejscu niedozwolonym popełnia wykroczenie?

Od czasów oświeceniowych w cywilizowanych systemach prawnych panuje zasada, zgodnie z którą zwierzę nie może ponosić odpowiedzialności karnej. Nie można mu bowiem przypisać mu winy. Z tego powodu pies sam w sobie nie będzie odpowiadał za jakiekolwiek wykroczenie lub przestępstwo. Nie jest jednak wykluczone, że w określonych sytuacjach właściciel psa poniesie odpowiedzialność np. z art. 77 k.w. (nieostrożne obchodzenie się ze zwierzęciem).

Jestem adwokatem od spraw wykroczeń z Piły, Chodzieży, Trzcianki, Wałcza i okolic. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawie wykroczeń, zachęcam do sięgnięcia po moje publikacje – przystępne opracowania kodeksów, które ułatwiają szybką i skuteczną naukę – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz Kodeks wykroczeń. Jeśli masz sprawę, w której potrzebujesz pełnomocnika, zapraszam do zakładki kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *