Przejdź do treści
Strona główna » Przesłuchanie na piśmie w sprawie wykroczeniowej

Przesłuchanie na piśmie w sprawie wykroczeniowej

Przesłuchanie na piśmie w sprawie wykroczeniowej

Procedura wykroczeniowa zawiera szereg instytucji, które w praktyce stosowane są raczej rzadko. To od strony postępowania często zależy, czy będą używały narzędzi, jakie przewidział dla nich ustawodawca. W tym artykule przedstawię jeden ze sposobów, na poprowadzenie procesu w pożądanym przez siebie kierunku – przesłuchanie na piśmie w sprawie wykroczeniowej.

Prawo do złożenia oświadczenia na piśmie

Zgodnie z art. 40 § 1 k.p.w. na wniosek osoby przesłuchiwanej przyjmuje się od niej oświadczenie na piśmie. Przepis ten różni się od analogicznego art. 176 k.p.k., zgodnie z którym w postępowaniu przygotowawczym oskarżonemu należy, na jego żądanie lub jego obrońcy, umożliwić w toku przesłuchania złożenie wyjaśnień na piśmie. Przesłuchujący podejmie w tym wypadku środki zapobiegające porozumieniu się oskarżonego z innymi osobami w czasie spisywania wyjaśnień. W procedurze karnej przesłuchujący może z ważnych powodów odmówić zgody na złożenie przez oskarżonego wyjaśnień na piśmie.

Przepis wykroczeniowy jest inny. Po pierwsze, dotyczy wszystkich osób przesłuchiwanych, a więc zarówno podejrzanego i obwinionego, jak i świadków oraz pokrzywdzonych.

Dodatkowo z art. 40 § 1 k.p.w. jednoznacznie wynika, że po złożeniu takiego wniosku organ ma obowiązek umożliwić złożenie zeznań na piśmie. Innymi słowy, nie może odmówić sporządzenia takiego pisemnego stanowiska.

Przesłuchanie na piśmie w sprawie wykroczeniowej – warunki

Sam wniosek oraz umożliwienie złożenia zeznań na piśmie to jeszcze nie wszystko. Konieczne jest złożenie ich w odpowiednich warunkach. Jak wynika z art. 40 § 2 k.p.w. należy umożliwić sporządzenie oświadczenia w warunkach uniemożliwiających porozumienie się z innymi osobami. Następnie należy przesłuchać daną osobę w celu wyjaśnienia, uzupełnienia lub uściślenia okoliczności zawartych w oświadczeniu pisemnym. Oświadczenie pisemne stanowi załącznik do protokołu.

Złożenie wniosku o pisemne zeznania nie spowoduje zatem, że unikniemy przesłuchania w sądzie. Jest jednak dobrą metodą na szczegółowe opisanie sprawy, zwłaszcza gdy mamy problemy z wysławianiem się.

Odczytanie złożonych zeznań

Zarówno zeznania, jak i wyjaśnienia obwinionych/podejrzanych sąd ma obowiązek odczytać na rozprawie, jeśli zostały złożone w trakcie postępowania sądowego. Jeśli pisemne zeznania złożone zostały w trakcie czynności wyjaśniających, odczytać je można wtedy, gdy sąd odczytuje protokół przesłuchania osoby składającej pisemne oświadczenie.

Jestem adwokatem od spraw wykroczeń z Piły, Chodzieży, Trzcianki, Wałcza i okolic. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawie wykroczeń, zachęcam do sięgnięcia po moje publikacje – przystępne opracowania kodeksów, które ułatwiają szybką i skuteczną naukę – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz Kodeks wykroczeń. Jeśli masz sprawę, w której potrzebujesz pełnomocnika, zapraszam do zakładki kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *