Przejdź do treści
Strona główna » Wykroczeniowe Q&A: Przekroczenie prędkości

Wykroczeniowe Q&A: Przekroczenie prędkości

Wykroczeniowe Q&A Przekroczenie prędkości

Wykroczeniowe Q&A to seria tekstów, w której odpowiadam na pytania czytelników lub problemy znalezione w internecie. W inauguracyjnym odcinku – przekroczenie prędkości, czyli wykroczenie z art. 92a k.w.

Czy przekroczenie prędkości przy braku znaku drogowego jest wykroczeniem?

Przekroczenie prędkości przy braku znaku drogowego jest wykroczeniem. Zgodnie z art. 92a § 1 k.w. § 1. kto, prowadząc pojazd, nie stosuje się do ograniczenia prędkości określonego ustawą lub znakiem drogowym, podlega karze grzywny. W Polsce maksymalną dopuszczalną prędkość reguluje ustawa, a znaki jedynie ją w pewnym miejscach modyfikują. Jeśli więc w miejscu wykroczenia nie było żadnego znaku drogowego, ale doszło do przekroczenia prędkości, kierowca popełnia wykroczenie.

Czy można poprosić gminę o skuteczne ograniczenie prędkości na osiedlu?

Każdy obywatel może złożyć wniosek do właściwego podmiotu zarządzającego ruchem o modyfikację oznakowania drogowego. W przypadku ograniczeń prędkości organ zarządzający ruchem działa na podstawie art. 21 Prawa o ruchu drogowym. Dla dróg gminnych i powiatowych właściwy jest starosta, a dla dróg wewnętrznych – podmiot, który nimi zarządza.

Kto płaci mandat za przekroczenie prędkości samochodem służbowym?

Zgodnie z zasadą indywidualizacji odpowiedzialności karnej (w tym także wykroczeniowej), karę zawsze powinien ponieść sprawca przestępstwa. Jeśli więc samochodem służbowym kierował pracownik, to on jest zobowiązany do zapłaty mandatu, nawet jeśli wezwanie do zapłaty przyjdzie na adres pracodawcy.

Od jakiego przekroczenia prędkości zaczyna się recydywa?

Tak zwana recydywa drogowa została wprowadzona do Kodeksu wykroczeń 17 września 2022 r. Zgodnie z treścią zmodyfikowanego art. 38 k.w. ustalając warunki recydywy bierze się pod uwagę wykroczenie z art. 92a § 2 k.w., czyli przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h.

Czy mogę przekroczyć prędkość jadąc hulajnogą?

Prawo wykroczeń generalnie posługuje się podziałem na pojazdy mechaniczne (w dużym skrócie – napędzane przez silnik) oraz niemechaniczne. Zgodnie z art. 92a k.w. odpowiada za przekroczenie kierujący pojazdem, przy czym przepis nie wskazuje kategorii, do której powinien się ten pojazd zaliczać. Oznacza to, że przekroczyć dopuszczalną prędkość można każdym środkiem transportu, w tym hulajnogą elektryczną lub manualną.

Jestem adwokatem od spraw wykroczeń z Piły, Chodzieży, Trzcianki, Wałcza i okolic. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawie wykroczeń, zachęcam do sięgnięcia po moje publikacje – przystępne opracowania kodeksów, które ułatwiają szybką i skuteczną naukę – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz Kodeks wykroczeń. Jeśli masz sprawę, w której potrzebujesz pełnomocnika, zapraszam do zakładki kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *