Przejdź do treści
Strona główna » Kara ograniczenia wolności a praca za granicą

Kara ograniczenia wolności a praca za granicą

Kara ograniczenia wolności a praca za granicą

Kara ograniczenia wolności a praca za granicą to dylemat, przed którym staje wielu skazanych. Z uwagi na obecność Polski w Unii Europejskiej i szybką globalizację nie mamy problemów w wyjeżdżaniu do innych krajów. Czasami posiadamy tam rodzinę, czasami pracę. W przeciwieństwie jednak do grzywny i pozbawienia wolności w zawieszeniu, ograniczenie wolności kłóci się z pobytem za granicą. Nie licząc przypadku przekazania ścigania, karę ograniczenia wolności należy wykonać w Polsce. Wynika to z celów, jakie kara ma osiągnąć wobec sprawcy.

Formy wykonania kary

Kodeks karny przewiduje obecnie dwie formy wykonywania kary ograniczenia wolności:

  • wykonywanie prac społecznych;
  • potrącanie z wynagrodzenia.

Warto przy tym pamiętać o obowiązku przewidzianym w art. 34 § 2 pkt 1 k.k. Wynika z niego, że skazany w okresie kary nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu.

Potrącanie wynagrodzenia osobie pracującej za granicą jest niemożliwe, ponieważ oznaczałoby to wykonanie kary w innym państwie. By wykonać wyrok za granicą należy przejść specjalną procedurę dla takich przypadków. Z podobnych powodów nie są możliwe odróbki w innym kraju. Tutaj jednak istnieje kilka furtek prawnych, które można wykorzystać

Kara ograniczenia wolności a praca za granicą w normalnym trybie

Zgodnie z art. 35 § 1 k.k. prace społeczne orzekane są w wymiarze od 20 do 40 godzin miesięcznie. Jeden dzień roboczy ma średnio 8 godzin, w związku z tym maksymalny czas wykonania kary to 5 pełnych dni. Jeśli ktoś chciałby podjąć pracę za granicą, może spróbować ustalić z kuratorem taki rozkład zajęć, by był zajęty np. 1 tydzień w miesiącu. Pozostałe 3 można przeznaczyć na pracę zawodową.

Odroczenie lub przerwa w karze

Jeśli planowana praca za granicą ma charakter czasowy, można spróbować wniosku o odroczenie lub wykonanie kary. Zgodnie z art. 62 § 1 k.k.w. sąd może odroczyć wykonanie kary ograniczenia wolności na czas do 6 miesięcy, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. Z tych samych powodów, w myśl art. 63 § 2 k.k.w., sąd może udzielić przerwy w odbywaniu kary ograniczenia wolności do roku.

Zbyt ciężkie skutki to np. brak utrzymania dla rodziny, której skazany jest wyłącznym żywicielem. Sądy łagodniej podchodzą zwłaszcza do tych rodzin, w których są małe dzieci wymagające opieki.

Kara ograniczenia wolności a praca za granicą w zmodyfikowanym rozliczeniu

Mało kto wie o tym, że prawo umożliwia rozliczanie odróbek w alternatywnych okresach czasu. Zgodnie z art. 63b § 1 k.k.w. z ważnych względów, w szczególności uzasadnionych wykonywaną przez skazanego pracą zarobkową lub stanem zdrowia, sąd, na wniosek skazanego, może ustalić rozliczenie godzin nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w innych okresach niż miesięczny, nie przekraczając okresu orzeczonej kary ani orzeczonej łącznej liczby godzin wykonywanej pracy w tym okresie.

Podobną możliwość przewiduje art. 63c k.k.w., przy czym tutaj decyzję podejmuje kurator.

Zmodyfikowany okres rozliczenia można dostosować do planu pracy za granicą, np. 2 miesiące pracy i 1 miesiąc odróbek.

Zawieszenie wykonania kary

W przeciwieństwie do omówionych wyżej instytucji, zawieszenie wykonania kary raczej nie pomoże w pracy za granicą. W myśl art. 15 § 2 k.k.w. jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca postępowanie wykonawcze, a w szczególności jeżeli nie można ująć skazanego albo nie można wykonać wobec niego orzeczenia z powodu choroby psychicznej lub innej przewlekłej, ciężkiej choroby, postępowanie zawiesza się w całości lub w części na czas trwania przeszkody.

Potrzeba wykonania pracy zarobkowej nie mieści się w tych przesłankach.

Jestem adwokatem od spraw wykroczeń z Piły, Chodzieży, Trzcianki, Wałcza i okolic. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawie karnym, zachęcam do sięgnięcia po moje publikacje – przystępne opracowania kodeksów, które ułatwiają szybką i skuteczną naukę. Od wielu lat reprezentuję osoby skazane w postępowaniu karnym wykonawczym, ze szczególnym uwzględnieniem spraw dotyczących kary pozbawienia wolności. Jeśli masz sprawę, w której potrzebujesz obrońcy, zapraszam do zakładki kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *