Picie alkoholu w miejscu publicznym to dość popularne wykroczenie, z którym wiąże się kilka popularnych mitów. Dziś postaram się odpowiedzieć na część wątpliwości związanych z czynem uregulowanym w art. 43[1] ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Czy wypicie piwa 0% jest zabronione?
Zgodnie z art. 43[1] ustawy zabronione jest spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Napój alkoholowy zaś to produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu. Jeśli zatem piwo rzeczywiście ma 0% (należy to sprawdzić na nadruku znajdującym się na opakowaniu), to można je wypić wszędzie tam, gdzie możliwe jest picie innych napojów.
Czy za picie alkoholu w postaci radlera 2% grozi kara?
Radler to tradycyjne określenie napoju przyrządzonego poprzez wymieszanie piwa i lemoniady, zazwyczaj cytrusowej. Jak wynika ze wspomnianej definicji, napój będzie miał charakter alkoholowy w rozumieniu ustawy, jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5%. Większość radlerów posiada w swoim składzie 2% alkoholu, a zatem nie można ich spożywać w miejscu publicznym. Radlerów 0% zakaz nie obejmuje.
Czy mogę wypić alkohol w pociągu?
Zgodnie z ogólną zasadą przewidziana w art. 14 ustawy, spożycie alkoholu jest niedozwolone w środkach transportu publicznego, a zatem także w pociągach. Prawo przewiduje jednak wyjątki, zgodnie z którymi dopuszczono picie alkoholu w:
- wagonach restauracyjnych i bufetach w pociągach komunikacji krajowej, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa
- pociągach komunikacji międzynarodowej, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa w wagonach restauracyjnych i bufetach oraz w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia, a także napojów alkoholowych o zawartości powyżej 4,5% alkoholu przy stolikach w wagonach restauracyjnych, w tym napojów o zawartości powyżej 18% alkoholu tylko do posiłków.
Czy niektóre miejsca publiczne można wyłączyć z zakazu?
Przepisy zakazują spożywania alkoholu w miejscu publicznym, a zatem na ulicy, moście, placu czy w parku. Powyższą zasadę można jednak zmodyfikować. Zgodnie z art. 14 ust. 2b ustawy rada gminy może wprowadzić, w drodze uchwały, w określonym miejscu publicznym na terenie gminy odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, jeżeli uzna, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i nie będzie zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Czy usiłowanie wypicia alkoholu jest traktowane jako picie alkoholu w miejscu publicznym?
W myśl art. 11 § 2 k.w. usiłowanie popełnienia wykroczenia podlega karze tylko wtedy, gdy wprost przewiduje to ustawa. Przepis penalizujący picie w miejscu publicznym – art. 43[1] ustawy – zawiera w ust. 2 informację o karalności usiłowania. Tym samym każda forma usiłowania popełnienia omawianego wykroczenia będzie karana.
Jestem adwokatem od spraw wykroczeń z Piły, Chodzieży, Trzcianki, Wałcza i okolic. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawie wykroczeń, zachęcam do sięgnięcia po moje publikacje – przystępne opracowania kodeksów, które ułatwiają szybką i skuteczną naukę – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz Kodeks wykroczeń. Jeśli masz sprawę, w której potrzebujesz pełnomocnika, zapraszam do zakładki kontakt.